Echa zlotu eksploratorów

„…Jeśli sądzisz, że chciałbyś być poszukiwaczem ale nie jesteś pewien czy żona będzie z tego zadowolona albo wątpisz że mógłbyś spędzać tyle czasu poza swoją regularną pracą lub obawiasz się, że jako kobieta stracisz część swojej kobiecości, to w rzeczywistości wybór już został dokonany. Poszukiwanie skarbów jest bowiem nie tyle zawodem, co stylem życia…”

Te słowa słynnego poszukiwacza Howarda Jenningsa otwierają gazetkę zlotową Międzynarodowego Zlotu Miłośników Eksploracji „Chroberz 2008”. w jubileuszowym XXV zlocie wzięło udział ponad 130 odkrywców. Przez dwa dni poszukiwacze używając specjalistycznych wykrywaczy penetrowali ponad 40-hektarowy teren wokół pałacu Wielopolskich.

Organizatorami XXV Międzynarodowego Zlotu Miłośników Eksploracji był Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnych Ponidzia przy ZSR w Chrobrzu, Stowarzyszenie Ochrony Zabytków Militarnych przy Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku Kamiennej, Polskie Towarzystwo Badań Historycznych z Będzina. Patronat nad organizację zlotu objął europoseł Czesław Siekierski.

Inspiratorem zlotu był pochodzący z Chrobrza, a mieszkający na stałe w Londynie pasjonat historii, kolekcjoner zabytków i eksplorator Rafał Osiecki. Na dwudniową imprezę ściągnęli eksploratorzy z całej Europy.

– Nam wystarczył jedynie sygnał, że zlot odbywa się w Chrobrzu i z własnej inicjatywy uruchomiliśmy własne możliwości „wsparcia” – mówi Piotr Majczak – lekarz weterynarii z Sosnowca – lider PTBH w Będzinie, które w formie aportu wniosło całą edytorską stronę zlotu, a dodatkowo zasypało uczestników spotkania różnego rodzaju publikacjami i gadżetami. Między innymi otrzymaliśmy 5000 folderów promujących nasz ośrodek.

Jedną z atrakcji zlotu był konkurs na „Farciarza Roku”, czyli eksploratora, któremu uda się odnaleźć zakopany przez kapitułę zlotu skarb (była to drewniana szkatułka wypełniona monetami). Udało się to Lucjuszowi Chabierze z Mińska Mazowieckiego. W nagrodę otrzymał nietypowy tom Pana Tadeusza (z wkładką w postaci Śliwowicy Łąckiej), a dodatkowo od eurodeputowanego Czesława Siekierskiego banknot o nominale 100 euro. Obdarowany przekazał nagrodę pieniężną na wzbogacanie zbiorów naszego ośrodka.

W niedzielę zlotowicze rozegrali także konkurs rzutu saperką. Najlepsi miotali nią na ponad 35 metrów. Nagrodami w tej zabawie były specjalnie przygotowane saperki – złota, srebrna i brązowa.

Oprócz dwudniowych poszukiwań uczestnicy zlotu mieli okazje wysłuchania kilku referatów. Historyk Andrzej Dziubiński z Pińczowa mówił o dziejach regionu i miejsca w którym odbywał się zlot czyli Pałacu Wielopolskich. Archeolog Dariusz Greń przybliżył gościom historię wykopalisk w pobliskich Pełczyskach i Turze Dolnym, zaś Ireneusz Gołuszka – sekretarz Gminy Złota przedstawił gminę, w której na przestrzeni dziejów wydarzyło się tak wiele spraw ważnych dla historii Polski. Na pytania odpowiadał także świętokrzyski konserwator zabytków Janusz Cedro. Wykładowców i gości specjalnych obdarowano pamiątkowymi saperkami.

Nie zważając na sobotnią deszczową pogodę poszukiwacze wytrwale eksplorowali wyznaczone tereny. Przez dwa dni znosili do sztabu setki metalowych i nie tylko przedmiotów. Było wiele monet z różnych okresów ale i przedmioty pochodzące z prehistorycznych epok. Pojawiło się mnóstwo łusek i amunicja, także z okresu powstań narodowych. Ciekawym znaleziskiem była porcelanowa figura szachowa, najprawdopodobniej pochodząca z okresu gdy pałacu zamieszkiwała rodzina Wielopolskich. Znalazcą figury był Leszek Błaszczyk z Kielc.

Znaleziska po przebadaniu, opisaniu i opracowaniu naukowym przez archeologowów trafią do naszego ośrodka. Planujemy uruchomienie odrębnej wystawy prezentującej plon tegorocznego zlotu oraz poruszającej tematykę poszukiwań i ochrony dóbr kultury w Polsce i na świecie.

Niedzielne słoneczne popołudnie umilał wszystkim rockowy zespół „Kompilacja” z Będzina, którego liderem jest Grzegorz Majzel. W przerwach między piosenkami poszukiwacze odbierali nagrody i dyplomy. Podziękowania wędrowały także do sponsorów i organizatorów zlotu.

Dziękujemy uczestnikom zlotu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tak świetnej imprezy.

Zlot nie odbyłby się bez pomocy sponsorów, ludzi dobrej woli. Serdecznie dziękujemy niżej wymienionym osobom, firmom i instytucjom:

– Eurodeputowany Czesław Siekierski
– Bożentyna Pałka-Koruba – Wojewoda Świętokrzyski
– Piotr Żołądek – Wicewojewoda Świętokrzyski
– Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
– Janusz Cedro – Świętokrzyski Konserwator Zabytków
– Starostwo Powiatowe w Będzinie
– Urząd Miejski w Będzinie
– Andrzej Kozera – Starosta Pińczowski
– Tadeusz Sułek – Wójt Gminy Złota
– Ireneusz Gołuszka – Sekretarz Gminy Złota
– Jakub Madej – Dyrektor Banku Spółdzielczego w Pińczowie
– Tomasz Pietrzykowski – Dyrektor Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury w Pińczowie
– Jerzy Trzepatowski – Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Chrobrzu
– Artur Sakwa – Kierownik Internatu przy ZSR w Chrobrzu
– Zespół KOMPILACJA
– Muzeum Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej
– Kobyłczańskie Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej
– Dariusz Greń
– Stanisław Rabiej
– Ryszard Szych
– Krzysztof Struzik
– Master Pharm SP. z o. o.
– Euro Windows (UK) Ltd
– Militaria.pl sieć sklepów z bronią
– RUTUS Detektory metali
– P.U.H. RASPOL
– Real Mysłowice
– Mysław Zakłady Mięsne
– Inne Oblicza Historii – Magazyn Miłośników Historii
– Portal Poszukiwania.pl
– Góry Sowie – Turystyka, Historia, Poszukiwania

Podziękowania dla przedstawicieli mediów lokalnych, regionalnych i ogólnokrajowych:

– Teleexpressu
– Marka Mikosa – Dyrektora TVP Kielce
– Ryszarda Kozieja – Radio Kielce
– Ireny i Michała Imosów – Echo Dnia
– Pawła Bochniaka i Michała Bujaka – Portal Gminy Złota

Zapraszamy do naszej galerii. Zdjęcia ze zlotu ponadto na stronie Portalu Poszukiwania.pl, Echa Dnia (1 dzień, 2 dzień)i Portalu Gminy Złota (1 dzień).

O zlocie mówiono w Teleexpressie, w Informacjach TVP Kielce oraz w Radiu Kielce.
W tekście wykorzystano materiały Echa Dnia.

Posted in Aktualności.