Biblioteka

Kiedyś w chroberskim pałacu mieściła się jedna z największych w tej części kraju kolekcja książek – tzw. Biblioteka Ordynacji Myszkowskiej licząca ponad 20 tysięcy woluminów. Niestety większość z kilkusetletnich dzieł nie przetrwała II wojny światowej. Po wielu latach, dzięki anonimowemu darczyńcy osiem sztuk oryginalnych dzieł wróciło do pałacu.

Od kilku lat zbieramy publikacje regionalne dotyczące nie tylko Ponidzia ale i całego województwa świętokrzyskiego. Wśród nich dzieła naszych twórców – Stefana Żeromskiego, Adolfa Dygasińskiego, Józefa Mortona, Zdzisława Antolskiego, Henryka Kawiorskiego, Adama Ochwanowskiego, Leszka Marcińca. Niedawno do zbioru dołączyła wielka kolekcja książek – podręczników szkolnych Romana Beranka, którego ojciec był administratorem dóbr u Wielopolskiego. Kolekcję przekazał pan Roman Chrabąszczewicz, wnuk Beranka.

Nasza kolekcja liczy już kilkaset pozycji. W najbliższym czasie zostanie skatalogowana, a jej część będzie udostępniona zainteresowanym.

I Ty możesz rozwijać tę bibliotekę. Jeśli posiadasz niepotrzebne stare wydawnictwa lub współczesne książki dotyczące naszego regionu, prosimy o kontakt.

Akcja charytatywna

Od 2014 roku nasz ośrodek bierze udział w akcji charytatywnej zorganizowanej przez Wolontariat ZSCKR w Chrobrzu. Ludzie dobrej woli przekazują używane książki (oraz prace plastyczne i inne przedmioty), które wystawiamy na kiermaszu. Zysk ze sprzedaży trafia w ręce potrzebujących – dzieci wymagających leczenia i rehabilitacji.