Artyści ludowi Barbara i Tadeusz Buczyńscy w Chrobrzu

Od lutego w Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu można oglądać prace Barbary i Tadeusza Buczyńskich, ludowych artystów nieprofesjonalistów. Ekspozycja obejmująca na razie kilkanaście rzeźb zamontowanych w pałacu, będzie się powiększać.

Artyści pochodzą z Gdańska, przez 30 lat mieszkali w Jeleniej Górze, na terenie gminy Bolków. Byli właścicielami przyzamkowego ogrodu w Płoninie pełnego niezwykłych postaci. Na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku stworzyli wystawę poświęconą piratom. Niedawno osiedlili się w na Kielecczyźnie i założyli „Zaczarowany ogród” – miniskansen twórczości ludowej. 100 drewnianych figur ludzi, aniołów, diabłów i zwierząt można było oglądać w Śladkowie Małym przy trasie z Buska-Zdroju do Chmielnika, w miejscu dawnego kamieniołomu.

Państwo Buczyńscy to artyści prymitywiści, którzy tworzą swoją sztukę określaną jako art brut, outsider art, poza nurtami sztuki oficjalnej czy konwencjami sztuki ludowej. Aranżują przestrzeń wokół siebie w sobie wiadomym stylu. Ich dzieła są takie jak oni – proste, kolorowe i radosne. Prace tworzone są z naturalnych materiałów – patyków, kawałków materiału, wełny i trzciny. Twórcy ludowi swoją pracą pokazują, że można zrobić „coś z niczego”. Swoją twórczością tworzą odskocznię od obecnego, rozpędzonego świata, dając ludziom radość.

Posted in Aktualności.