Co się dzieje w gniazdach – plener i wystawa

Czternastu plastyków i sześciu artystów fotografików przez kilka dni uwieczniało Pondzie, w ramach odbywającego się w Chrobrzu pleneru pod hasłem ?Co się dzieje w gniazdach?. Pokłosie pleneru zilustruje wznowienie książki Adolfa Dygasińskiego pod tym samym tytułem, gdyż w tym roku przypada 170 rocznica urodzin piewcy Ponidzia.

Przy okazji pleneru zapadła zgodna decyzja o powołaniu do życia Stowarzyszenia Kulturalnego ?Beldonek?, które ma wspierać twórczość artystyczną w regionie, chronić dziedzictwo i dorobek artystyczny oraz zabytki.

W Chrobrzu tworzyli plastycy: Anna Grabiwoda, Wanda Kuternoga, Teresa Ślusarek, Joanna Pytlewska, Małgorzata Świeca-Dzierżak, Sylwia Snoch-Kuchniak, Małgorzata Gładyszewska, Adolf Tomasik, Piotr Porębski, Michał Imosa, Andrzej Kozera, Paweł Kisielewski, Bogdan Ptak oraz fotograficy: Andrzej Pęczalski, Antoni Myśliwiec, Magdalena Wolff, Dorota Kozłowska, Tomasz Kozłowski, Paweł Chmielewski.

CO SIĘ DZIEJE W GNIAZDACH
To hasło pleneru dało autorom prac bardzo szeroki obszar tematyczny i widać to w już powstałych obrazach – a żniwo pleneru zapewne będzie obfite. – Dobrze się dzieje, że w plenerze uczestniczą twórcy z całego województwa i w ogóle, że takie spotkanie zostało zorganizowane – mówiła profesor Małgorzata Bielecka, komisarz artystyczny pleneru.

– Przyjechałem tutaj, aby zapewnić artystów, że Urząd Marszałkowski będzie wspierał organizowanie kolejnych cyklicznych plenerów – mówił marszałek województwa Adam Jarubas, który przyjechał do Chrobrza.

– To bardzo ważne wydarzenie w życiu Ponidzia i dobrze się dzieje, że ma ono miejsce. Jestem inżynierem, więc nie oceniam strony artystycznej dokonań, ale jako polityk dostrzegam obowiązek wspierania sztuki w każdej jej formie – mówił poseł Andrzej Pałys.

Komisarzem artystycznym chroberskiego pleneru była profesor Małgorzata Bielecka, a zorganizowali go: Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia w Chrobrzu, Muzeum Wsi Kieleckiej, Związek Polskich Artystów Plastyków, Redakcja Miesięcznika ?Teraz? i Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

DO DŁUT
To nie koniec artystycznych przedsięwzięć. – Kończymy przygotowania do pleneru rzeźbiarskiego. Tematem prac mistrzów dłuta będą motywy z utworów literackich Adolfa Dygasińskiego i Józefa Mortona – pisarzy których wydała ta ziemia. Mamy właśnie okrągłe rocznice związane z ich życiem i trzeba oddać należny im hołd za wkład, za rozkwit naszej kultury narodowej. Popularyzacja ich dzieł zwłaszcza wśród młodzieży jest naszym obowiązkiem – powiedział nam Adam Ochwanowski, doradca marszałka województwa i główny organizator pleneru.

 

Posted in Aktualności, Wydarzenia, Wydawnictwa, Wystawy, Wystawy archiwalne.