Izba Pamięci Republiki Pińczowskiej

Republika Pińczowska była partyzancką wolną ojczyzną. Powstała na przełomie lipca i sierpnia 1944 r. na terenie ok. 1000 km kw., w granicach administracyjnych dawnego powiatu pińczowskiego. Choć utrzymała się niecały miesiąc, miała wielką siłę oddziaływania. Partyzanci w poszczególnych miejscowościach przejmowali pocztę, kolej, urzędy gminne, rozbrajali posterunki niemieckie.

Izba Pamięci to wystawa, od której zaczęła się historia Ośrodka. Została utworzona w roku 2004, równo 60 lat po powstaniu Republiki Pińczowskiej.

W Izbie Pamięci zgromadzono militaria (rewolwery, pistolety maszynowe pistolety sygnałowe, granaty, miny przeciwczołgowe, hełmy, łuski artyleryjskie, maski gazowe, niezbędniki żołnierskie, bagnety i in.) oraz obszerny zbiór dokumentów (kenkarty, kwity rekwizycyjne, korespondencja, zaświadczenia weryfikacyjne, bibuła okupacyjna, zdjęcia, mapy, zaświadczenia o ujawnieniu, pieśni i wiersze.

Ostatnio wystawa wzbogacona została pamiątkami po legendarnym dowódcy Janie Pszczole ps. Wojnar, Janczar przekazanymi przez jego syna.

Posted in Wystawy, Wystawy stałe.