Obchody 170 rocznicy urodzin Adolfa Dygasińskiego

Rekordowa ilość osób odwiedziła w niedzielę nasz ośrodek, aby wziąć udział w wydarzeniu związanym z obchodami 170 rocznicy urodzin Adolfa Dygasińskiego.

Rzeźbę „Beldonek” Adolfa Dygasińskiego odsłaniało, jak zwykle wspólnie, kilkanaście osób m.in. fundator rzeźby europoseł Czesław Siekierski, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, profesor Małgorzata Bielecka, naukowcy i literaci, samorządowcy, przedstawiciele społeczności lokalnej, sponsorzy, dziennikarze. Ostatni sznurek rozwiązał inicjator wydarzenia Adam Ochwanowski, a samego odsłonięcia dokonał autor rzeżby, Adolf Tomasik z Końskich. Uroczystości towarzyszyła muzyka ludowa w wykonaniu kapeli „Ponidzie” Maćka Sobonia.

Drugim dziełem Dygasińskiego, które zostało uczczone w niedzielę była nowela „Co się dzieje w gniazdach”. Każdy z gości otrzymał bowiem wznowienie tego wydawnictwa, okraszone reprodukcjami z pleneru malarsko – fotograficznego, który odbył się w sierpniu pod taką samą nazwą co nowela.

O dorobku Adolfa Dygasińskiego, miejscu w literaturze polskiej i roli, jaką odegrał dla regionu opowiadał profesor Stanisław Żak, a towarzyszył mu Bohdan Gumowski czytający fragmenty dzieł pisarza.

Kolejną atrakcją spotkania był wernisaż prac z sierpniowego pleneru, zaaranżowany przez Małgorzatę Bielecką. W sali bibliotecznej pałacu zawisło kilkadziesiąt obrazów i fotografii.

Na zakończenie, na tyłach pałacu zapłonęło ognisko, przy którym przygrywała kapela Ponidzie oraz śpiewali i tańczyli Kasztelanie z Kij.

Posted in Aktualności.