Plakaty poetyckie

Do autobusów PKS, sal dworcowych oraz witryn sklepowych trafiły pierwsze plakaty z wierszami debiutujących poetów z naszego regionu. Jednym z inicjatorów akcji był poeta Adam Ochwanowski, a plakaty wydano przy pomocy finansowej europosła Czesława Siekierskiego. Inicjatywę wsparły placówki kulturalne i wydawnictwa.

Cykl plakatów opatrzony jest hasłem „Wiersz dla Ciebie”. Plakaty są ciekawie opracowane graficznie i mają jasne i proste przesłanie – oderwanie odbiorcy poezji od trosk dnia codziennego. Poezja w autobusach była dostępna na trasach podmiejskich, dalekobieżnych, a nawet międzynarodowych. Nasze życie nabiera tempa, a środki masowej komunikacji są miejscem, gdzie człowiekowi należy się chwila zadumy nad sprawami sugerowanymi przez autorów wierszy. Warto przeczytać utwory młodych poetów i zastanowić się nad ich przesłaniem.

W 2009 roku ukazały się 3 plakaty poetów z naszego regionu – Agnieszki Szymańskiej, Agaty Soboty Sordyl i Rafała Mazurka.

 

 

ptak

Agata Sobota Sordyl jest aktorką Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach. Jest filologiem języka polskiego. Przyświeca jej złota myśl Woody Allena: „Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o swoich planach na przyszłość”. Sama chce stworzyć spektakl łączący poezję, muzykę i obrazy.


stradom

Agnieszka Szymańska jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego w Sędziszowie; absolwentką Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. Mieszka w Wojciechowie, jest animatorem kultury. Interesuje się muzyką, sztukami audiowizualnymi, kulturą Japonii, literaturą. Nie zamierza wydać tomu swojej poezji, póki nie uzna, że jest na odpowiednim poziomie. Jej utwory publikowane były w dziesiątkach czasopism i na portalach internetowych. Jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów literackich oraz slamów poetyckich. Otrzymała pozytywne recenzje od znanych krytyków literackich.


suliga

Rafał Mazurek całe swoje życie spędził w Pińczowie. Ukończył Wydział Humanistyczny kieleckiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a wiersze zaczął pisać w wieku 20 lat. Swoje utwory traktuje jako rodzaj pamiętnika, w którym utrwala chwile i zdarzenia ze swego życia. Przez osiem lat pracował jako nauczyciel, a obecnie od ponad 2 lat jest pracownikiem Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury.

siekierski mazurek plakaty

Rafał Mazurek (po prawej) wraz z mecenasem akcji, eurodeputowanym Czesławem Siekierskim.


plakat siwiec

Katarzyna Puchalska, znana z facebooka  z nazwiska rodowego jako Kasia Siwiec, Kielczanka od urodzenia, nauczycielka biologii z wykształcenia i powołania. Miała kilkuletnią przygodę z radiowym mikrofonem. Ukończyła biologię, ochronę środowiska na WSP w Kielcach, ekologię na Uniwersytecie w Umea w Szwecji oraz chemię na UMCS w Lublinie.


Obecnie plakaty poetyckie można zobaczyć w Galerii Regionalnej w naszym ośrodku.

 

O akcji w prasie:

http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/pinczow/art/8583012,poezja-trafi-do-autobusow-i-na-dworce,id,t.html

http://kielce.wyborcza.pl/kielce/1,35255,6869579,W_trase_rusza_poetycki_PKS.html

 

Zdjęcie z miniatury: Jarosław Kubalski, Agencja Gazeta

Posted in Wystawy, Wystawy archiwalne.